пятница, 22 апреля 2016 г.

Nic właściwie nie zaznaczy linii trawy ewentualnie kwietnika jak niskie żywe plot.

Niezmiernie duże, albowiem prawie dwumetrowe ogrodzenie stanowi barierę nie do przejścia, natomiast w razie potrzeby zacienia sąsiednie domy i ulice. Żeby stworzyć taki plot rośliny sadzimy wokół granic posesji. Jeżeli mamy dosyć miejsca, najbardziej „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju zwykłym, np. z leszczyny, jaka przy okazji dostarcza orzeszki. Jeśli pragniemy ażeby nasze żywe plot było bardzo strzeliste zaś przy okazji cienkie to w cieniu powinno się je uformować z wiązu powszechnego, grabu pospolitego albo klonu polnego. Należy mieć na uwadze jednak, że gdy rośliny nas przewyższa, ich redukowanie będzie trudne.

Nic tak nie podkreśli krawędzi trawnika względnie rabaty jak niskie żywe plot.

W miejscu zacienionym, gdzie zarówno trawa, jak i rośliny kwiatowe nie zawsze potrafią satysfakcjonująco wzrastać w wyznaczonych miejscach, niewysokie krzewy zdołają utrzymać naturalne zaplecze w ryzach czy tez zastawią gołe placki gleby. Schludnie przycięty niewielki żywopłot sam zresztą wystarczy za dekoracje ogródka. Na zielone ploty przydaje się porzeczka alpejska a także bukszpan. Na wiosnę wyłącznie ogrodzenia formowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych witkach, których się już nie obcina), nie tak obficie jak na słońcu, jednak wszak w ciemnych zakątkach każdy kwiat jest widoczny. Jesienią natomiast przystrajają je małe jabłuszka, jakie wolno wykorzystać na konfitury.

Niewysokie względnie wysokie roślinne ploty wolno pozyskać z roślin iglastych.

Niestety, drzewa z tej klasy mogą być o wiele droższe niż krzewy liściaste. Z nich najlepiej akceptuje miejsce zacienione cis pospolity. Przeważnie szeroko się rozrasta oraz trzeba go przycinać, aliści jego przemianę Cis można pościć pojedynczo.Powinien się ekspresowo rósł i wstrzyma filarowy zarys.

Jeśliby wasz zaułek jest nader zacieniony, należałoby aby roślinny parkan rozświetlić kolorowymi krostami. Niektóre z cienioznośnych modelów maja zmiany o złotawych bądź pstrokatych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr zwykły Aureum oraz dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co prawda ich jasne barwy są najbardziej dosadnego w słońcu, atoli nawet w śladzie korona drzewa zostają wcale jasne, niby oświetlone promieniami.

Комментариев нет:

Отправить комментарий