понедельник, 25 апреля 2016 г.

Zielone ogrodzenie czyli jak kto woli żywopłot

Żywe ogrodzenie inaczej żywoplot


Żywopłoty zwykle spełniają funkcje ogrodzenia, lecz często służą także za ozdobę. Przeważnie takie ogrodzenia z PCV z Janowa Lubelskiego stawia się w słonecznych elementach, gdzie ekspresowo rosną i silnie gęstnieją. Dużo powabu maja również takie rosnące ogrodzenia, które prowadza poprzez osłonięte kąciki parku. Ciemna zieleń liści z prześwitująca gdzieniegdzie gmatwanina witek czy tez kwiatami konstruują przyciągające wzrok obrazy, zaś orzeźwiająca wilgotność, bijąca od zanurzonej w mroku gleby , sprawia iż nawet krótki spacer w pobliżu takiego płotu wycisza i odpręża.


Projektując ogrodzenie z żywopłotu, powinno się uwzględnić funkcje takiego ogrodzenia, warunki które są w skwerze, oraz nasze preferencje i czas jaki zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o zwykłym pokroju same wzrastają, często także ekspansywnie rozkwitają, ale potrzebują również wiele miejsca. Geometryczne ewentualnie fantazyjnie profilowane żywe ogrodzenie PCV zdołają być niezwykle wysmukłe, chociaż należny je regularnie wycinać i właściwie nie rozkwitają. Nie bez znaczenia są tez koszty nabycia roślin na ogrodzenie.Jest wiec nad czym się myśleć, dlatego ze takie ogrodzenie komponuje się na długi okres czasu, czasami nawet na pokolenia.


Najczęściej wystarczający jest żywy parkan o wielkości 1,5m. Na takie plot w zacienionym miejscu nadaje się ligustr pospolity, niezwykle modny w naszym kraju na żywopłoty formowane. Ma on sporo walorów:
•ma mało wymagań,
•odpowiednio wytrzymuje porę suchą,
•ekspresowo rośnie,
•cyklicznie podcinany ślicznie się zagęszcza i nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. nad Bałtykiem, nie zrzuca na zimę liści, i nawet jeśli je zrzuci, to i tak gąszcz jego witek stanowi niedostępny dla wzroku parkan,
•jest niedrogi.


Ligustr możemy zamienić z irga błyszcząca - jesienią wspaniale się przebarwia na wielorakie kolory żółci, brązu oraz czerwieni. Godne polecenia są tez żywe ogrodzenia kształtowane z grabu, którego suche listki o barwie starego złota utrzymują się na gałązkach aż do wiosny.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na żywe ploty nieformowane. Są to m.in. rodzaje o ładnych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki i kaliny. Tym, którzy kochają otaczać się pożytecznymi roślinami promujemy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Można ją kształtować wyłącznie od strony widocznej, oraz cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, aby rodziły owoce.


Nadzwyczaj wysokie, albowiem ponad dwumetrowe ogrodzenia plastykowe z Drezdenka stanowi barierę nie do przejścia, zaś w razie potrzeby zasłania sąsiednie budynki i ulice. Aby wykonać taki parkan rośliny sadzimy dookoła granic posesji. Jeśli mamy wiele miejsca, w największym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju zwykłym, np. z leszczyny, która przy okazji dostarcza orzechy. Gdy pragniemy by nasze żywe plot było bardzo wysokie zaś zarazem wąskie to w cieniu wolno je ukształtować z wiązu pospolitego, grabu powszechnego czy tez klonu polnego. Pamiętajmy niemniej jednak, ze kiedy rośliny nas przewyższą, ich zmniejszanie będzie kłopotliwe.

Комментариев нет:

Отправить комментарий